“İster hırsız ol ister uğursuz, yeter’ki yanımızda ol!”

23.03.2018 16:17

“İster hırsız ol ister uğursuz, yeter’ki yanımızda ol!” Mantığı doğru bir mantık mıdır?

Siyasi partilerin örnek aldığı yanlışlardan en önemlisi "Ne Olursan, Ol Yine Gel" sözünü yerli yersiz hayata geçirmeleridir!

Bu arada, "Ne Olursan Ol Yine Gel" Sözü Hz. Mevlana’ya Ait Değildir. Yine gel, yine gel! Ne olursan ol yine gel! İster kâfir, ister Mecusî, ister putperest ol yine gel! Diye devam eden şiir Mevlânâ Celaleddin-i Rumi’nin hiçbir eserinde geçmemektedir. Şiir ilk olarak İran coğrafyasında yetişmiş iki âlimin eserinde yer almıştır. Bunlardan biri Ebû Saîd Ebu'l-Hayr'ın (Ö. 1049) Divân-ı Eş'ar'ındaki rubaileri arasında geçer. Öbürü Baba Efdal-i Kâşî'ye (Efdalüddîn-i Kâşânî, Ö. 1268) atfedilir.

Ancak şu kadarı bilinmelidir ki, burada "ne olursan ol yine gel" sözünden "İman etmeyenlerin kendi inancını bırakarak iman edip İslam dairesine girmeleri..." anlaşılmalıdır.” (kynk Fazilet takvimi)

Oysa siyasi partiler bunu “kim olursan ol, yanımızda ol” yani ister vatan haini ol, ister arsız, ister uğursuz, ister hırsız, ister edepsiz, ister cahil, ister basiretsiz ve beceriksiz ol ama oy-unla, guruplarınla, soyunla, sopunla bizimle ol’ki seçim kazanalım!

(Tüzük kuralları hiç edilerek)

Yani kim olursa olsun gelsin; yeter’ki söz konusu parti bölgede seçimi kazansın! Peki, sonra ne olacak? Halk vaat edilenleri iş, aş, hizmet beklemeyecek mi? Gömlek değiştirir gibi parti değiştirenlerin amacı nedir, parti ve partililer hiç araştırıyor mu? Ajanlarınız var mı, soruşturma yaparak kişilerin hakkında rapor hazırlatıyor musunuz? Her seçimde Parti değiştirerek seçilenlerin amacı; yarım kalmış hizmetleri tamamlamak, temsil ettiği halkın çıkarlarını korumak mıdır gerçekten bunların maksatları?  

Siz siyasi partiler bir bölgede bir başkanlık kazanmanız halinde kırk gün kırk gece eğlence yapmadan önce sorumluluğunuzun başladığını gerçekten biliyor musunuz? Başkanlığını kazandığınız bölgede seçim kaybetmenizin sebepleri nelerdir hiç analiz edip kendinizi bu konuda yenileme gereği duydunuz mu?

Öncelikle seçim sonuçları açıklandığında birden şapkalarını havaya atarak “kazandık” diye sevinenler partizanlardır! Halk seçim kazanmaz, halk hizmetkâr kazanır. Başkanlık süresi bittiğinde halk hesabını kitabını yapar ve geçen süreçte ne kazandığının ne kaybettiğinin muhakemesini yapar. Verilen sözler vaat edilen işler yapılmış mıdır yapılmamış mıdır? Doğal olarak sonraki seçimlerde hak edene hakkı verilir!

Ancak bu halkın kaybettiği zamanı ve haksız yere alınan maaşları boşa harcanan paraları, peşkeş çekilen yerleri geri getirmeyecektir! Başarısız başkanlar utanmadan sıkılmadan yine halkın sorgulamamasından, hesap sormamasından dolayı aday olacaklardır. Partilerde başarısız olmalarına rağmen oy hesabı yaparak aynı kişileri tekrar tekrar aday göstereceklerdir. Halk yine aynı kişileri kahvehane köşelerinde eleştirip duracak ve aday oldukları partilerine sövüp sayacak (!)

Bu nedenle siyasi partilerin seçim bölgelerinde kazanmak için “Ebû Saîd’i” veya “Baba Efdal-i“ taklit etmelerini “Yine gel, yine gel! Ne olursan ol yine gel! İster kâfir, ister Mecusî, ister putperest ol yine gel!”  Diyerek her önüne gelenleri araştırmadan geçmişini bilmeden partilerine davet etmelerini ben şahsen esefle kınıyorum!

Öncelikle kendi çıkarları için parti değiştirenlere takılan rozetleri gördükçe; halka atılan yeni bir kazık olarak görüyor ve yöneticilerin bu sorumsuzluklarını hazmedemiyorum. Düne kadar karşı kıyıda olanların bizim tarafımıza ettikleri hakaretleri, küfürleri parti menfaati için unutup kendilerini davet edenleri de esefle kınıyorum. Kazanmak için kalitesizleşmeye, karaktersizleşmeye hayır diyorum!

Halkı ile alay eden basiretsiz, beceriksiz, saygısız, dinozorlara; halkın geleceğini, istikbalini yeniden teslim etmektense kaybetmek daha helaldir!  

Yıllardır siyasi arenada öncelikle kendi kişisel çıkarları için koşturup siyasetten öyle ya da böyle çıkar sağlamayı kendine meslek edinmiş, kaybettikçe muhalif partilerin safına geçmek için bukalemun gibi şekil değiştiren adeta bu işte kaşarlaşmış politikacıları, siyasetçileri, kişileri esefle kınıyorum!

İnsanların umudu ve geleceği birilerinin intikam hırsına feda edilemez dolayısı ile gözden düşenlere, miladı dolanlara, kredisi bitenlere “kim olursan ol ne kadar beceriksiz olursan ol, ne kadar hain olursan ol yine de gel” denilemeyecek kadar önemli bir konudur partili olmak!

Allah bu tip insanlara (!) utanma duygusu versin…

M.Talip Girgin

yorum ekle

Yorum Yaz

Diğer Haberler

 • Meşe Balı...

  Mavi Yeşil Bal ve Arı Üretim Çiftliği İletişim:05323123039m.talipgirgin@hotmail.com https://www.facebook.com/longozmesebali/ ...

 • Tüm Cemil Öğretmenlerin a...

      Çiçek kulübüAtölyede imal ettiğim çiçek saksılarımı, duvara dübellediğim ayaklar üzerine montajladım.Her biri altı metre uzunluğunda eni...

 • Haberler.com...

  https://www.haberler.com/ ...

 • Dik Durmanın Bedeli...

  Dik durmanın bedeli ağırdır.Özveri ve sadakat ister.İşin kolayına kaçamazsın!Fıtratına ters düşen olaylara göz yumamazsın.Cahilliklerini kalkan olarak...

 • Derdimiz, Değerimiz, Deni...

  18-19 Aralık 2012 TarihindeKadir Has Üniversitesi D-Blok Büyük Salon, Haliç-Fatih/İstanbul Adresinde ki Sempozyumun; “ MARMARA DENİZİ’NDE BALIKÇI...

 • Gençlerin Devrini Çalmayı...

  “Doğal olarak belirli yaşa gelmiş ve emekli olmuş insanların yine doğal döngü çerçevesinde; işten, stresten, uzaklaşıp rahat etmeleri için devletimiz ...

 • Dava...

  Dava; Zengin ve gösterişli bir envantere sahip olduğu için veya tanıdık, tanış “ Ahbap çavuş” ilişkisine müsait olduğu için veya gezmeye, yemeye...

 • Trakya Güncesi!...

  Hayır, hayır bizde “çok güzel işler” yaptık efendim lütfen haksızlık yapmayın! Mesela “CAZ” atölyesi, çağdaş dans atölyesi yaptık, temel oyun...